Certifikáty

Vitajte v našom zelenom kráľovstve, priatelia,

Mnoho z Vás si určite niekedy položilo otázku, ako to tí od Matcha Tea robia? Ako nám môžu ručiť za kvalitu, koľkokrát za rok čaj dovážajú a ako môžu tvrdiť, že je čaj čerstvý, keď produkcia čaju Tencha (čaj pre výrobu Matcha) prebieha iba raz ročne? Koľkokrát ho vlastne testujú? Je tento čaj skutočne bezpečný?

Poďme sa teda na tieto otázky podrobne pozrieť a urobme si tak malé ohliadnutie za rokom 2015.

 

 OBJEDNÁVKA Č. 1 – šarža: RKY27D

Túto šaržu sme priviezli na konci roku 2014 a do obehu sa dostala hneď na začiatku roku 2015. Vzhľadom k obavám ohľadne výskytu pesticídov nám Štátna potravinárska a poľnohospodárska inšpekcia vykonala kompletnú kontrolu všetkých našich druhov, ktoré dovážame. Samozrejme, že k týmto kontrolám pristupujeme s veľkým rešpektom, ale našťastie nám táto zatiaľ najväčšia kontrola potvrdila, že je náš dodávateľ veľmi spoľahlivý a že si za jeho kvalitou môžeme stáť. Na jednotlivé výsledky kontroly tejto šarže sa môžete pozrieť nižšie. Tieto kontroly naviac jasne preukazujú, že čaj Matcha nakupujeme iba v Japonsku.

TEST NA PESTICIDY – BIO MATCHA TEA 30 x 2 g. Náš najpredávanejší produkt. 

TEST NA PESTICIDY – BIO MATCHA TEA DELICACY 30 g

TEST NA PESTICIDY – BIO MATCHA TEA GOURMET 1 kg

CELKOVÉ HODNOTENIE ŠTÁTNEJ POTRAVINÁRSKEJ A POĽNOHOSPODÁRSKEJ INŠPEKCIE

OBJEDNÁVKA Č. 2 – šarža: RKY02E

Čaj privezený na konci januára 2015. Na základe výzvy certifikačnej spoločnosti ABCERT sme boli nútení poskytnúť na začiatku marca 2015 vzorky z tejto šarže k analýze. ABCERT je spoločnosť, ktorá nám poskytla v Česku vydanú známku BIO.

VÝSLEDKY ANALÝZY CERTIFIKAČNEJ SPOLOČNOSTI ABCERT

 

OBJEDNÁVKA Č. 3 – šarža: RKY09E

Vzhľadom k tomu, že predošlá šarža bola úplne v poriadku a naša dôvera v dodávateľa je dostatočná, tak sme sa rozhodli túto šaržu netestovať.

OBJEDNÁVKA Č. 4 – šarža: RKY14E

Po dlhšej dobe sme sa rozhodli pre porovnávacie testy na ťažké kovy. Nakúpili sme pár vzoriek čaju Matcha z Číny a vykonali sme porovnávacie testy na výskyt ťažkých kovov v čaji. Výsledky nie sú nijak alarmujúce, ale opäť sa nám potvrdilo, že zvýšený podiel ťažkých kovov čaj Matcha z Číny naozaj mal, zatiaľ náš Matcha Tea, ktorý nakupujeme v Japonsku, bol úplne v  poriadku. Cieľom týchto testov nie je haniť povesť a ani kvalitu čínskych čajov. Tie sú dozaista vo veľkej väčšine prípadov vo veľmi vysokej kvalite. Ale v prípade čaju Matcha je to trochu iné a je potrebné, aby zákazníci trvali hlavne na kvalite a nešli iba po nízkej cene. V súčasnej dobe je čaj Matcha trend a to v Číne veľmi dobre vedia. Takže koľkokrát predávajú čaj spoločnosti, ktoré ho vôbec nepestujú a iba ho prekupujú. Následne tento čaj pochybného pôvodu pomelú a vydávajú ho za čaj Matcha. Už niekoľkokrát som narazil i na to, že predajcovia čaju Matcha boli firmy, ktoré predávajú chemické prostriedky a vyrábajúce extrakty. Je to alarmujúce nie len pro japonských producentov pravého Matcha, ale aj pre poctivých čínskych producentov sypaných čajov, ktorým tieto kroky veľmi ubližujú. Našťastie sa táto situácia začína riešiť a v júni 2015 zasadla vôbec po prvýkrát komisia ISO, ktorá v budúcnosti jasne stanový pravidlá, kedy je možno použiť názov Matcha.

Každopádne tieto testy nám jasne preukázali, že nákup od pochybných dodávateľov sa zo zdravotného hľadiska nevyplatí. Napríklad hladina olova v čaji Matcha je oproti tomu nášmu až šesťnásobná.

POROVNÁVACÍ TEST NA ŤAŽKÉ KOVY Č. 1

 

OBJEDNÁVKA Č. 5 – šarža: RKY26E

V máji tohto roku prebehlo dôležité rokovanie u nášho dodávateľa v japonskej prefektúre Aichi. Rokovali sme primárne o tom, akým spôsobom by sme mohli docieliť lepšej kvality a pritom ostať na rovnakej cene. Po nekonečnej debate sa mi podarilo vedenie spoločnosti presvedčiť a dorazil nám doposiaľ najkvalitnejší Matcha Tea, ktorý používame do 2 g sáčkov. To bolo v júli2015. Nejedná sa o špičku medzi čajmi Matcha, tie sú za úplne iné peniaze. Ale jedná sa o veľmi kvalitný druh Matcha, ktorý je ideálny pro každodenné použitie. Chuť už nie je trávovitá, ale jemná a farba je svieža a zelená. Ešte doplním, že smaragdovo zelená farba u Matcha tejto základnej rady nie je možná. Jedná sa o BIO kvalitu, bez absolútneho zásahu chémie. Aby bol čaj Matcha v BIO kvalite smaragdovo zelený, tak je potreba si zaňho priplatiť. U našich druhov môžete uvidieť markantný rozdiel nákupom BIO Matcha Tea Ceremony alebo BIO Matcha Tea Delicacy. Tieto čaje sú už krásne smaragdovo zelené, ale aj cena je samozrejme niekde inde. Pokiaľ má niekto ponuku na krásne zelený čaj Matcha, ktorý je s extrémne nízkou cenou, tak tu hrozí s veľkou pravdepodobnosťou výskyt pesticídov, pretože tie rastline výrazne pomôžu. Prirovnám to k jahodám. Pokiaľ budete pestovať jahody na Vašej záhradke, tak nikdy nedocielite krásne červených jahôd, ako od producentov, korí si pomáhajú chémiou. S čajom Matcha to nie je iné. Skrátka dbajte pri nákupe čaju Matcha na jeho chuť, farbu a certifikácie. Pokiaľ nakúpite čaj Matcha napríklad za 5€ /100 g, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou o čaj Matcha nejedná alebo sa jedná o čaj, ktorému pomohla chémia.

 

 

TEST NA PESTICIDY RKY26E

TEST NA VÝSKYT RADIOAKTIVITY

TEST NA VÝSKYT MIKROORGANISMOV – e-COLI, KVASINKY, BAKTÉRIE

 

OBJEDNÁVKA Č. 6 – šarža: RKY36E

Táto šarža je náš posledný nákup v tomto roku. Testy ešte len plánujeme a zverejnené budú na začiatkom roku 2016.

 

AKO RUČÍME ZA KVALITU A AKÉ SÚ BENEFITY NÁŠHO MATCHA TEA?

 • Spolupracujeme s najväčšími dodávateľmi čaju Matcha na svete
 • 100% kvalita čaju
 • Kvôli zachovaniu kvality čaju prebieha dovoz iba letecky
 • Matcha objednávame zhruba 1 x za dva mesiace, aby sme zaručili jeho čerstvosť
 • BIO certifikácie
 • pravidelné testy na: e.coli, pesticídy, ťažké kovy, baktérie, kvasinky a plesne
 • 9 rôznych certifikátov kvality
 • Čaj splňuje najprísnejšie limity pre predaj v EU
 • Jasný pôvod, originál z Japonska
 • Unikátne balenie (2 g porcie -easy to use)
 • Kvalitné referencie, výstupy v médiách

 

AKO JE ZARUČENÁ ČERSTVOSŤ ČAJU?

Vyššie ste sa dočítali, že čaj Matcha objednávame zhruba raz za dva mesiace. Áno, je tomu skutočne tak. Naše zásoby nikdy nie sú na viac než dva mesiace a vďaka tomu je veľmi nepravdepodobné, že by ste od nás nakúpili v horizonte napr. troch mesiacov rovnakú šaržu čaju. Naviac samotný prevoz čaju Matcha z Japonska prebieha v záujme zachovania 100% kvality produktu iba letecky. A ak sa pýtate, ako môžeme deklarovať neustálu čerstvosť, tak je to úplne jednoduché.

Áno, zber čaju Tencha, z ktorého sa potom melie Matcha, prebieha skutočne iba raz za rok a to na jar. V továrni Aracha sa pripraví čaj Tencha, ktorý je potom umiestený do veľkých mraziacich boxov. Z týchto boxov sa na základe našej objednávky odoberie požadované množstvo čaju Tencha, z ktorého potom pomelú čerstvý čaj Matcha. Vďaka tomuto procesu si môžeme tvrdiť, že Matcha Tea, ktorý od nás nakupujete je neustále čerstvý a vďaka vyššie uvedeným testom i veľmi kvalitný.

 

Ďakujeme za Vašu priazeň v roku 2015 a garantujeme Vám, že v roku 2016 budeme k obchodu s Matcha Tea pristupovať s rovnakou dôslednosťou, ako je tomu doposiaľ.

Team Matcha Tea CZ a Matcha Tea SK